Tarihçe

HISTORY OF HAMAM

Tarihi Kızılay Meydan Hamamı

Hamam 1800 yıllarda yaptırılmıştır. Yapı çifte planlıdır. Hamam değişik plan düzenlemesi ile dikkati çekmektedir. Çifte planlı hamamlar genellikle sırt sırta bitişik vaziyette inşa edilmiştir, erkekler kısmı kuzeye, kadınlar kısmı güneye yerleştirilmiştir. Erkekler ve kadınlar kısmı birbirinin simetriğidir. Birbirlerinden farkları giriş kısımlarının değişik şekilde düzenlenmesidir. Her iki kısımda soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık mekânlarından oluşmaktadır. Soyunmalığın üzeri kubbe ile örtülü ve kubbenin ortasında aydınlık feneri yer alır. Enine dikdörtgen planlı ılıklık iki kubbe ile örtülüdür.

 

Tarihi Kızılay Meydan Hamamı, adından da anlaşılabileceği gibi tarihi hamamlardan bir tanesidir. Mimari yapısının görünümü bu durumu net bir şekilde yansıtmaktadır. İstanbul’un merkezi mekanlarından biri olan hamamın verdiği hizmetler açısından da farkı oldukça büyüktür. Kızılay meydan hamamında, klasik hamam hizmetlerinden; göbek taşı, sauna, buhar banyosu, masaj ve kese gibi temel hizmetler verilmektedir.

 

Bunlara ek olarak gelin hamamı, dinlenme odası ve vitamin barı, odalarınızda ücretsiz internet, yüzme havuzu gibi önemli hizmetlere yer verilmektedir. Tarihi Kızılay Meydan Hamamı’nın önemli özelliklerinden biri de ödeme yöntemleri arasında kullanımı son zamanlarda iyice yayılan kredi kartı seçeneğinin bulunmasıdır. Böylece bütçeniz sıkıntıda olsa bile hamam keyfinden vazgeçmek zorunda kalmazsınız.

Kasımpaşa / Beyoğlu / İstanbul